گیتار الکتریک - خانه هنر شماره یک

گیتار الکتریک

گیتار الکتریک یا گیتار برقی نوعی گیتار است که صدای آن به‌وسیله تقویت‌کننده‌ای الکتریکی بنام پیکاپ تشدید یا تغییر می‌یابد پیکاپ ها به دو نوع هامباکر و سینگل کویل تقسیم میشوند. استفاده این ساز در موسیقی از دهه ۱۹۳۰ آغاز شد.

گیتار الکتریک در سبک‌های مختلفی از جمله راک، متال، بلوز، پاپ، جاز و کانتری استفاده می‌شود؛ اما در سبک راک، متال و بلوز به عنوان ساز اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدل های اصلی، معروف و پرکاربرد گیتار های الکتریکی شامل: لس پاول، هالوبادی، استرتوکستر، تله کستر؛ و انواع خاص دیگری مخصوص سبک متال می‌شوند.

تاریخچه گیتار الکتریک

ایده پیدایش گیتارهای الکتریکی از آنجا آغاز شد که در همنوازی‌ها صدای گیتار آکوستیک در بین صدای سازهای دیگر مانند بیس و درامز گم بود و به وضوح شنیده نمی‌شد. در نتیجه در صدد آن برآمدند تا صدای گیتار را تقویت کنند که بهترین راه برای این کار استفاده از علم الکترونیک بود.

در حدود دهه ۳۰ میلادی گیتارهای الکتریکی وارد موسیقی شدند. این اتفاق پدید آورندهٔ انقلابی در صدا و تکنولوژی بود که تا امروز نیز ادامه دارد. با پیدایش راک اند رول در دهه ۵۰ میلادی، گیتارهای الکتریکی به سرعت در موسیقی جا باز کردند و به یکی از فراگیرترین سازهای تاریخ مبدل شدند. معمولاً در گروه‌های راک دو نوازنده گیتار الکتریک وجود دارد که یک نفر ملودی‌ها را می‌نوازد (با گیتار لید) و دیگری ریتم‌ها را (با گیتار ریتم).

ارتعاشات وارده بر سیم‌های گیتار توسط قطعه‌ای به نام پیکاپ به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شود. در واقع پیکاپ همانند یک میکروفون عمل می‌کند، با این تفاوت که چون یک سیستم مغناطیسی است فقط ارتعاشات سیم فلزی گیتار را دریافت کرده و آن‌ها را به صورت سیگنال صوتی درمی‌آورد. از طریق پیکاپ سلکتور می‌توان پیکاپ مورد نظر را انتخاب کرد، سپس سیگنال‌ها از طریق یک سیم به تقویت‌کننده صدا (آمپلی فایر) فرستاده و تقویت میشوند، همچنین با استفاده از افکت موجود در آمپلی فایر و یا تهیه شده بصورت جداگانه میتوان فرکانس و سیگنال صدای گیتار را تغییر داد و سر انجام صدای تقویت‌شده توسط یک یا چند بلندگو پخش می‌شود. در ابتدا گیتارهای الکتریکی تنها یک پیکاپ داشتند، اما امروزه با دو تا سه پیکاپ ساخته می‌شوند.

انواع گیتار الکتریک

از نظر بدنه

این ساز را از نظر بدنه می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد: بدنه توپر و بدنه توخالی. گیتارهای بدنه توخالی مورد استفاده نوازندگان جاز قرار می‌گیرد، در صورتی که بدنه توپر عموماً در موسیقی راک و متال کاربرد دارد.

از نظر تعداد سیم‌ها

معمولاً گیتارهای الکتریکی شش سیم دارند. بعضی نیز دارای ۱۲ سیم می‌باشند که هرجفت با یک نت کوک می‌شود، منتهی با اکتاوهای متفاوت، این گیتارها اکثراً در موسیقی فولک کاربرد دارند. گیتارهای ۷ و ۸ سیمی نیز وجود داردند که اکثرا بصورت گیتار های مدرن تولید میشوند البته این نوع گیتار ها غیر معمول و غیر رایج هستند ولی با این حال برخی از متالیست های معروف از آنها استفاده میکنند.

آیا آموزش مجازی و آنلاین در یادگیری گیتار الکتریک موثر است؟

امروزه با توجه با زیاد شدن مشغله افراد و بالا رفتن هزینه‌ها، و از سوی دیگر متداول شدن هر چه بیشتر آموزش‌های مجازی و آنلاین، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای شرکت در کلاس حضوری آموزش گیتار الکتریک موسسات هنری و آموزشگاه‌ها، در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند. اما آیا این روش آموزش در یاد گرفتن سازی نظیر گیتار الکتریک موثر است؟

تجربه نشان می‌دهد که یادگیری انواع سازها و بخصوص ساز سختی نظیر گیتار الکتریک نیاز به ممارست و پیگیری حداکثری دارد و بهترین راه برای یادگیری گیتار الکتریک، قرار گرفتن در کنار مدرس این ساز است. از این رو، ما آموزش مجازی و آنلاین را برای یادگیری انواع سازها مخصوصاً گیتار الکتریک پیشنهاد نمی‌کنیم.

ما در خانه هنر شماره یک، با در نظر گرفتن شرایط هنرجویان گرامی، کاملاً در کنار شما هستیم. از مسائل مالی برای هزینه کلاس‌ها گرفته تا بهره‌گیری از برترین اساتید گیتار الکتریک! کافیست برای یادگیری گیتار الکتریک با خانه هنر شماره یک ارتباط برقرار کنید و ادامه روند آموزش را تماماً بر عهده مدرسان مجرب خانه هنر شماره یک بگذارید.

هزینه کلاس گیتار الکتریک در خانه هنر شماره یک چقدر است؟

به طور کلی هزینه کلاس گیتار الکتریک به عوامل بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل سن هنرجو است. ساز گیتار الکتریک از دوران نوجوانی قابل یادگیری است اما بهرحال سن هنرجو و میزان وقت و جدیتی که می‌خواهد برای امر یادگیری گیتار الکتریک بگذارد، از عوامل تاثیرگذار در هزینه کلاس یادگیری این ساز است. 

سطح هنرجو از دیگر عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه یادگیری گیتار الکتریک است. اگر هنرجو پیشتر از این به کلاس گیتار الکتریک رفته باشد، با تست تعیین سطح اولیه، سطح هنری هنرجو تعیین می‌شود و بر اساس آن اساتید متناسب را پیشنهاد می‌دهند. تمرین و ممارست رمز موفقیت در آموزش هر مهارتی است. موسیقی نیز به عنوان مهارتی خلاقانه و عمیق، از این قاعده مستثنا نیست. در بیشتر مواقع وقتی هنرجو سابقه آموزش موسیقی را ندارد، روند آموزش گیتار الکتریک برایش به کندی صورت می‌گیرد.

برای اطلاع از شرایط و جزییات کلاس‌ گیتار الکتریک می‌توانید با خانه هنر شماره یک در تماس باشید.

آموزش گیتار الکتریک چقدر طول می‌کشد؟

 شما هر سازی را که بخواهید بیاموزید یا هر کاری را که به آن آشنایی ندارید، بخواهید آغاز کنید؛ در ابتدا برایتان سخت و دشوار است اما با گذشت زمان همه چیز حالت عادی به خود می‌گیرد. شما کم کم روی غلتک می‌افتید و چه بسا که خودتان نیز می‌توانید آموزش به افراد مبتدی را آغاز کنید. دقت داشته باشید که کلاس آموزش گیتار الکتریک شاید در ابتدا برایتان مقداری سخت باشد اما همراه شدن با اساتیدی مجرب و کارآزموده می‌تواند شما را به درجه‌ای برساند که هر روزه علاقمند به آموزش و نواختن ساز خود باشید. هیچ گاه معجزه علاقه و پشتکار و تمرین را نادیده نگیرید.

اکثر علاقه مندان به آموزش گیتار الکتریک این سوال را می‌پرسند که آموختن این ساز چقدر طول می‌کشد؟! شاید موضوع داشتن استعداد در موسیقی را هم مطرح کنند که این مساله تاثیر اندکی بر یادگیری آن دارد. در نتیجه، بخش عمده یادگیری گیتار الکتریک، به تلاش و تمرین خود شما برمی‌گردد. آموزش گیتار الکتریک نیاز به زمان تمرین مشخص و مداوم دارد. برای مسلط شدن بر تکنیک‌ها و یادگیری قطعات، باید با حوصله و صبر آنها را تمرین کنید. این کار باعث می‌شود در بلندمدت نحوه نواختن این تکنیک‌ها را در حافظه خود به یاد داشته باشید.

به طور کلی، یادگیری این ساز نیازمند صرف زمانی در حدود ۶ ماه تا ۲ سال است.

فرایند یادگیری گیتار الکتریک

یادگیری گیتار الکتریک مانند سازهای دیگر در شروع می‌تواند کمی سخت به نظر برسد. اما پس از آموختن نت خوانی و تکنیک‌های پایه، شما به راحتی می‌توانید آهنگ‌های مورد علاقه خود را بنوازید. از لحاظ زمانی، به طور معمول در ترم اول (سه ماه نخست) شما دروس پایه‌ای مانند تئوری موسیقی را خواهید آموخت و همچنین تکنیک‌های ساده اما کاربردی همچون (bend)، اسلاید، پالم میوت، آکوردها و… یاد خواهید گرفت.

اما برای حرفه‌ای شدن زمان بیشتری نیاز است. برای آموزش کامل گیتار الکتریک حداقل باید دو سال بطور مداوم تکنیک‌ها و قطعات پیشرفته را تمرین کرد. بهتر است این دوره را با یک استاد یا مدرس حرفه‌ای ساز گیتار الکتریک ادامه دهید تا به نتیجه مطلوب برسید.

مدرسان گیتار الکتریک خانه هنر شماره یک

امیرحسین مخملی

مدرس ساز گیتار الکتریک

۲۰٪ تخفیف!

           ثبت نام کلاس‌های

         پیانو، گیتار، هنگ‌درام،             ویلن، تنبک، موسیقی                کودک و نقاشی

برای روزهای    پنج‌شنبه!

درخواست ثبت نام

اسکرول به بالا