هنگ درام - خانه هنر شماره یک

هنگ درام

ساز هنگدرام، هندپن، پنتام یا هنگ، نوعی ساز کوبه‌ای در طبقه‌ی خودصداهاست که برای اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی توسط یک خانم و آقای آلمانی به نام‌های فلیکس رونِر و سابینا شِرر در شهر برن در کشور سوئیس ساخته شد. سازندگان نامِ «هنگ» را برای این ساز انتخاب کرده‌اند و نسبت به استفاده از اسم «هنگ‌درام» در زبان انگلیسی ابراز نارضایتی کرده‌اند اما امروزه اکثر مردم این ساز را با همین نام تجاری می‌شناسند.

هنگ درام نوعی ساز است که در دسته‌ی سازهای خودصدا تقسیم‌بندی می‌شود یا به‌طور واضح‌تر ساز هنگ درام یک ساز کوبه‌ای و ملودیک می‌باشد. اسم کمپانی اصلی تولیدکننده‌ی این ساز PANArt Hangbau AG است. این شرکت همچنان تولیدات خاصی به غیر از هنگ درام در برنامه کاری خود دارد.

تاریخچه ساز هنگ درام

اگرچه ساز هنگ درام ساز بسیار نوظهور و نوپایی است و همانطور که پیشتر گفته شد، حدود دو دهه از اختراع آن نمی‌گذرد اما الگو و الهام اصلی برای ساخت ساز هنگ درام به ساز دیگری به نام استیل پن (SteelPan) با بدنه کاملاً فلزی و ساختار ابتدایی که حدود سال‌های ۱۷۰۰ میلادی در آفریقا و آمریکای جنوبی و بعد از آن از گالن‌های فلزی (گالن‌هایی با ظرفیت ۵۵ گالن) خالی ساخته شده که در جشن‌ها و مراسم طرفداران پر و پا قرصی داشته است و به نوازندگان آن «پن‌ایست» (Panists) گفته می‌شود، برمی‌گردد.

ساختار هنگ درام

ساز هنگ درام از دو قسمت کاملاً جداگانه فلزی ساخته شده است: قوس بالایی و قوس پایینی. قوس بالایی که نت‌ها بر روی این قوس چیده شده است، به نام «طرفِ دینگ» (Ding Side) معروف و شناخته شده است. طرف دیگر قوس زیرین می‌باشد که دارای یک سوراخ بزرگ در مرکز آن است و این قسمت را گو (Gu Side) می‌نامند.

نت‌های ساز هنگ درام

هر نت بر روی ساز هنگ درام دارای فضای مشخصی است که به آن Tone Field هم گفته می‌شود. معمولاً به فرم دایره یا بیضی‌ست. تحقیقات جدید در زمینه‌ی فرم نت‌ها این را نشان می‌دهد که فرم بیضی برای Tone Field نت‌های هنگ درام، نتیجه بهتری در زمینه انتشار، حجم و پایداری صدای هنگ درام ایجاد می‌کند. همچنین امکان بیشتری در ایجاد افکت‌های صوتی را فراهم می‌کند. بدست آوردن اندازه صحیح تن فیلدها برای ایجاد آن روی بدنه ساز بسیار دقیق و حساس است و هر سانتی‌متر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نت اصلی ساز هنگ درام یا «دینگ»، پایین‌ترین نت از نظر اکتاو صدایی یا به عبارتی بم‌ترین صدا را تولید می‌کند؛ که معمولاً ارتباطی با ساختار گام یا همان Scale (ساختار نت‌ها) ندارد؛ و دیده شده‌است که با مجموعه نت‌های ثابت برای دو ساز مختلف، دینگ با نت متفاوتی ساخته می‌شود. در روش نوشتاری نت‌ها، نت دینگ با یک علامت از باقی نت‌ها جدا می‌شود.

آیا آموزش مجازی در یادگیری ساز هنگ درام موثر است؟

امروزه با توجه با زیاد شدن مشغله افراد و بالا رفتن هزینه‌ها، و از سوی دیگر متداول شدن هر چه بیشتر آموزش‌های مجازی و آنلاین، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای شرکت در کلاس حضوری آموزش هنگ درام، در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند. اما آیا این روش آموزش در یاد گرفتن سازی نظیر هنگ درام موثر است؟

تجربه نشان می‌دهد که یادگیری انواع سازها و بخصوص ساز هنگ درام نیاز به ممارست و پیگیری حداکثری دارد و بهترین راه برای یادگیری هنگ درام، قرار گرفتن در کنار مدرس این ساز است. از این رو، ما آموزش مجازی و آنلاین را برای یادگیری انواع سازها مخصوصاً هنگ درام پیشنهاد نمی‌کنیم.

ما در خانه هنر شماره یک، با در نظر گرفتن شرایط هنرجویان گرامی، کاملاً در کنار شما هستیم. از مسائل مالی برای هزینه کلاس‌ها گرفته تا بهره‌گیری از بهترین اساتید ساز هنگ درام! کافیست برای یادگیری هنگ درام با خانه هنر شماره یک ارتباط برقرار کنید و ادامه روند آموزش را تماماً بر عهده مدرسان مجرب خانه هنر شماره یک بگذارید.

هزینه کلاس هنگ درام

به طور کلی هزینه کلاس هنگ درام به عوامل بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل سن هنرجو است. در آموزشگاه خانه هنر شماره یک، اساتید گروه سنی کودکان با اساتید بزرگسالان متفاوت هستند، زیرا از روش‌های کاملاً مختلفی برای تدریس بهره می‌گیرند. گاهی هزینه کلاس‌های ‌هنگ درام برای کودکان از بزرگسالان بیشتر است. به علت اینکه آموزش موسیقی به کودکان نیازمند صبر و حوصله بیشتر و همینطور زمان طولانی‌تری است.

سطح هنرجو از دیگر عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه یادگیری هنگ درام است. اگر هنرجو پیشتر از این به کلاس هنگ درام رفته باشد، با تست تعیین سطح اولیه، سطح هنری هنرجو تعیین می‌شود و بر اساس آن اساتید متناسب را پیشنهاد می‌دهند. تمرین و ممارست رمز موفقیت در آموزش هر مهارتی است. موسیقی نیز به عنوان مهارتی خلاقانه و عمیق، از این قاعده مستثنا نیست. در بیشتر مواقع وقتی هنرجو سابقه آموزش موسیقی را ندارد، روند آموزش هنگ درام برایش به کندی صورت می‌گیرد.

برای اطلاع از شرایط و جزییات کلاس‌ هنگ درام می‌توانید با خانه هنر شماره یک در تماس باشید.

آموزش هنگ درام چقدر طول می‌کشد؟

هنرجویان علاقه‌مند به ساز هنگ درام معمولاً این پرسش را مطرح می‌کنند که یادگیری هنگ درام چه مدت زمان می‌برد؟ قبل از اینکه به این سوال پاسخ دهیم باید هدف از آموزش هنگ درام و عوامل موثر در روند یادگیری این ساز را مورد بررسی قرار دهیم.

اولین نکته مشخص کردن هدف هنرجوی موسیقی از یادگیری هنگ درام است که باعث می‌شود زمان‌های متفاوتی را برای آن در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر انتظار از یادگیری هنگ درام در حد درآوردن صدای ساز و نواختن تعدادی ریتم باشد، حدود یک سال زمان می‌برد اما در صورتی‌که قصد هنرجو تسلط کامل بر ساز هنگ درام، یادگیری تکنیک‌های مختلف نوازندگی این ساز، همراهی با سازهای مختلف و یا همراهی با گروه باشد، این زمان ممکن است در حدود دو سال طول بکشد.

نکته بعدی استعداد و علاقه هنرجویان به ساز هنگ درام است. هنرجویانی که در خانواده‌های با پیشینه موسیقی بزرگ می‌شوند و پیش زمینه فراگیری موسیقی دارند، معمولاً در کلاس هنگ درام پیشرفت سریع‌تری خواهند داشت. البته هنرجویان دیگری که علاقمند باشند، می‌توانند با پشتکار و تمرین مستمر، این کمبود را جبران کرده و حتی گوی سبقت را از هنرجویان مستعد موسیقی بربایند.

از نکات دیگر مربوط به افزایش سرعت یادگیری هنگ درام، گوش دادن به ریتم‌های مختلف، دیدن ویدئوهای تکنیک نوازندگی هنگ درام و همچنین شنیدن نوازندگی اساتید مطرح هنگ درام است تا هنرجویان بتوانند گوش موسیقیایی خود را تقویت کرده و در نوازندگی این ساز پیشرفت سریع‌تری داشته باشند.

نکته مهم بعدی تمرین منظم و روزانه است. هنرجویانی که طبق یک برنامه‌ریزی منظم، هر روز ساعتی را به تمرینات هنگ درام اختصاص می‌دهند، قطعاً زمان کمتری طول می‌کشد تا روی ساز خود مسلط بشوند. تمرین خوب و منظم تأثیر مستقیم در پیشرفت هنرجو دارد و در واقع پایه اصلی پیشرفت در آموزش موسیقی تمرین مستمر است.

و نکته آخر در مورد آموزش هنگ درام، انتخاب استاد حرفه‌ای و باتجربه است که توانایی انتقال دانش و تجربه خود را به هر هنرجویی داشته باشد. منظور از چنین استادی صرفاً محدود به تدریس هنگ درام نیست، بلکه او باید در کنار نحوه آموزش صحیح ساز، از خصوصیات اخلاقی خوبی نیز برخوردار باشد تا بتواند هنرجو را جذب ساز و موسیقی کند؛ به ویژه در مورد آموزش موسیقی کودکان این نکته بسیار مهم است، چون در غیر این صورت ممکن است باعث دلسردی هنرجو از کلاس موسیقی بشود.

زهرا احمدی

مدرس سازهای کوبه‌ای

درخواست ثبت نام

اسکرول به بالا