ویلن - خانه هنر شماره یک

ویولن

ویلن (که متاسفانه به اشتباه ویولن یا ویالون به آن می‌گویند!) کوچک‌ترین عضو سازهای زهی-آرشه‌ای است. اصالت این ساز به کشور ایتالیا برمی‌گردد و برای نواختن روی شانهٔ چپ قرار می‌گیرد و با آرشه که در دست راست نوازنده است، نواخته می‌شود.

کوک سیم‌های ویلن از زیر به بم به ترتیب: می (سیم اول)، لا (سیم دوم)، ر (سیم سوم)، سل (سیم چهارم). اصوات سیم‌های مجاور نسبت به یکدیگر فاصله پنجم درست را تشکیل می‌دهند. در این وسعت صدا ویلن قادر است تمام فواصل کروماتیک و کوچک‌تر از آن را اجرا نماید.

از معروف‌ترین نوازندگان این ساز می‌توان به آنتونیو ویوالدی و نیکولو پاگانینی، آهنگساز و نوازنده معروف ایتالیایی، اشاره کرد.

تاریخچه اختراع ویلن

تاریخچه ویلن در اروپا به قرن ۹ میلادی بازمی‌گردد. بسیاری معتقدند که ویلن نمونه تکمیل شده ساز رباب است. رباب سازی است که بعدها وقتی به اروپا آورده شد و تغییراتی در آن به‌وجود آمد به نام ربک در اروپا شهرت گرفت. برخی بر این باورند که ساز ویلن از کشورهای عربی آمده‌است. فرم‌های اولیه دارای سوراخی بودند که بر روی ساز قرار داشت اما بعدها این سوراخ از بدنه سازها حذف شدند و این ساز با سه سیم سرآغاز ساز ویلن تکامل یافته در سال‌های آینده شد. در اروپا از قرن ۱۶ میلادی به بعد ساز ویلن به صورت تکامل یافته دیده می‌شود.

از اولین سازندگان ویلن می‌توان به گاسپارو برتولتی ایتالیایی نام برد، که در برخی موارد وی را مخترع این ساز می‌دانند. از شاگردان مشهور گاسپارو برتولتی آندره آماتی بود که او هم بهترین سازنده ویلن در سطح جهان یعنی آنتونیو استرادیواری ایتالیایی را پرورش داد. تاکنون کسی در جهان پیدا نشده که نه تنها بتواند هنر او را تکمیل نماید، بلکه قادر نبوده ویلنی بسازد که از حیث زیبایی و صوت بتواند با ویلن‌های آنتونیو استرادیواری برابری نماید.

تاکنون بیش از سه سده از اختراع اولین نمونه ویلن توسط گاسپارو برتولتی می‌گذرد و در این مدت با وجودی که کشفیات جدیدی در علوم فیزیک و شیمی نموده‌اند، نه تنها نتوانسته‌اند در ساختمان ویلن تغییری بدهند، بلکه از رموز کار سازندگان قدیم نیز چیزی درک نکرده‌اند!

فرایند یادگیری ویلن

اگر به ساز ویلن علاقه دارید و تصمیم گرفته‌اید که نواختن این ساز را یاد بگیرید، طبیعی است که سوالات و دل‌مشغولی‌های زیادی شما را درگیر خود کرده باشد. معمولا در ابتدای راه یادگیری هر مهارت جدیدی، به خصوص نواختن یک ساز جدید، ابهامات و سوالات زیادی وجود دارد. مثلا اینکه از کجا باید شروع کرد؟ چه کلاسی مناسب شماست؟ کدام ساز را باید انتخاب کرد؟ بهترین شیوه یادگیری ساز ویلن چیست؟ این سردرگمی و ابهام کاملا طبیعی است و برای همه افراد مبتدی پیش می‌آید.

کل دوره آموزشی، به سه دوره مقدماتی و متوسطه و پیشرفته و در دو سبک ایرانی و کلاسیک تقسیم شده‌است. هدف اصلی این دوره در نخستین گام حفظ و افزایش علاقه و انگیزه لازم برای ادامه مراحل آتی و ایجاد پایه‌های درست و محکم نوازندگی است تا با تکیه به این پایه‌ها بتوانید دوره‌های پیشرفته‌تر را به راحتی بگذرانید. با توجه به ماهیت ساز ویلن دانستن این نکته ضروریست توانایی نواختن قطعات و آهنگ‌های مورد علاقه‌تان بعد از طی مقدمات لازم بدست خواهد آمد.

به همین دلیل ما در خانه هنر شماره یک، دوره آموزش مقدماتی ویلن را به طور اختصاصی برای عزیزانی که تجربه و دانش زیادی در زمینه موسیقی ندارند و می‌خواهند از نقطه صفر شروع کنند، طراحی و برگزار کرده‌ایم. همچنین، در این دوره علاوه بر این که ساز ویلن از سطح مقدماتی به شما آموزش داده می‌شود و کلیه اصول پایه مطرح خواهد شد، به سوالات و ابهامات شما نیز پاسخ داده خواهد شد. برای مثال مدرس دوره می‌تواند در صورت تمایل شما در انتخاب و خرید ساز مناسب شما را راهنمایی کند. بنابراین می‌توانید با خیال راحت و اعتماد به ما، اولین گام‌های خود را در مسیر یادگیری ساز ویلن بردارید. همچنین در این دوره مقدماتی، کلیه مباحث پایه همچون نت خوانی، ریتم، تولید صدا با ساز ویلن آموزش داده می‌شود؛ بنابراین نیازی نیست که دانش قبلی از موسیقی داشته باشید.

در ادامه و در مراحل بعد قادر خواهید بود ملودی‌های آشنا و زیبای موسیقی را بنوازید و از طریق تمارین و اتودهای مربوطه قدرت تکنیکی خود را ارتقا دهید و قادر به اجرای قطعات پیشرفته‌تر خواهید شد. اما در نهایت باید بدانید که در مورد مدت زمان یادگیری ویلن با توجه به ماهیت این ساز برخلاف برخی سازها در آغاز یادگیری نیاز به صبر و پیگیری بیشتری دارید. ما در دوره‌های آموزش ویلن خانه هنر شماره یک سعی کرده‌ایم با روش آموزشی جذاب و هدفمند متناسب برای سنین مختلف دشواری‌های راه را کاهش داده تا بتوانید از یادگیری خود و زیبایی‌های موسیقی لذت ببرید. در مراحل متوسطه به بعد شما با مهارت‌های تکنیکی ظریف‌تر و پیچیده‌تر و همچنین قطعات بزرگان موسیقی کلاسیک با دنیای رنگارنگ و وسیع موسیقی کلاسیک آشنا می‌شوید، همچنین برای نواختن ویلن به سبک ایرانی روش آموزشی و محتوای آموزشی خاص این دوره تدوین و طراحی شده که برای علاقمندان به این سبک ارائه خواهد شد. برای افراد دارای سابقه یادگیری قبلی بعد از مصاحبه و تعیین سطح طبق برنامه آموزشی معین می‌توانند آموزش خود را از سر بگیرند.

یادگیری ویلن نیاز به صرف زمان و تمرین مکرر دارد. معمولا کسانی که روزانه بیش‌تر از ۲ ساعت تمرین دارند می‌توانند در کمترین زمان نواختن ویلن را یاد بگیرند. البته استاد نیز نقش مهمی در یادگیری این ساز دارد اما مهم‌ترین موضوع در یادگیری ویلن همان تمرین هنرجو است. ممکن است در روزهای اول ارتباط گرفتن با ویلن کمی سخت باشد چرا که ساختار پیچیده‌تری نسبت به دیگر سازها دارد اما رفته رفته می‌توانید بر آن مسلط شوید و به یک نوازنده حرفه‌ای ویلن تبدیل شوید. میزان تمرین این ساز بر اساس نظر استاد مشخص می‌شود اما معمولا در ترم‌های پایین روزانه یک تا دو ساعت کافی به نظر می‌رسد. بعد از آشنایی کلی با ویلن می‌توانید روزانه ساعت‌ها تمرین کنید اما باید در نظر داشته باشید که هفته‌ای یکی دو بار زیر نظر استاد تمرین داشته باشید تا مشکلات شما مشخص شود. به عبارت دیگر صرفا تمرین کردن نمی‌تواند شما را به هدف‌تان برساند و بهتر است همیشه زیر نظر یک استاد فعالیت داشته باشید تا بهترین رشد را داشته باشید.

آیا آموزش مجازی و ویدئویی در یادگیری ویلن موثر است؟

امروزه با توجه با زیاد شدن مشغله افراد و بالا رفتن هزینه‌ها، و از سوی دیگر متداول شدن هر چه بیشتر آموزش‌های مجازی و آنلاین، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای شرکت در کلاس حضوری آموزش ویلن موسسات هنری و آموزشگاه‌ها، در کلاس‌های آنلاین شرکت کنند. اما آیا این روش آموزش در یاد گرفتن سازی نظیر ویلن موثر است؟

تجربه نشان می‌دهد که یادگیری انواع سازها و بخصوص ساز سختی نظیر ویلن نیاز به ممارست و پیگیری حداکثری دارد و بهترین راه برای یادگیری پیانو، قرار گرفتن در کنار مدرس این ساز است. از این رو، ما آموزش مجازی و آنلاین را برای یادگیری انواع سازها مخصوصاً ویلن پیشنهاد نمی‌کنیم.

ما در خانه هنر شماره یک، با در نظر گرفتن شرایط هنرجویان گرامی، کاملاً در کنار شما هستیم. از مسائل مالی برای هزینه کلاس‌ها گرفته تا بهره‌گیری از مجرب‌ترین اساتید ویلن! کافیست برای یادگیری پیانو با خانه هنر شماره یک ارتباط برقرار کنید و ادامه روند آموزش را تماماً بر عهده مدرسان مجرب خانه هنر شماره یک بگذارید.

هزینه کلاس ویلن در خانه هنر شماره یک چقدر است؟

به طور کلی هزینه کلاس ویلن به عوامل بسیاری بستگی دارد. یکی از این عوامل سن هنرجو است. در آموزشگاه خانه هنر شماره یک، اساتید گروه سنی کودکان با اساتید بزرگسالان متفاوت هستند، زیرا از روش‌های کاملا مختلفی برای تدریس بهره می‌گیرند. گاهی هزینه کلاس‌های ویلن برای کودکان از بزرگسالان بیشتر است. به علت اینکه آموزش موسیقی به کودکان نیازمند صبر و حوصله بیشتر و همینطور زمان طولانی‌تری است.

سطح هنرجو از دیگر عوامل بسیار مهم در تعیین هزینه یادگیری ویلن است. اگر هنرجو پیشتر از این به کلاس ویلن رفته باشد، با تست تعیین سطح اولیه، سطح هنری هنرجو تعیین می‌شود و بر اساس آن اساتید متناسب را پیشنهاد می‌دهند. تمرین و ممارست رمز موفقیت در آموزش هر مهارتی است. موسیقی نیز به عنوان مهارتی خلاقانه و عمیق، از این قاعده مستثنا نیست. در بیشتر مواقع وقتی هنرجو سابقه آموزش موسیقی را ندارد، روند آموزش ویلن برایش به کندی صورت می‌گیرد.

برای اطلاع از شرایط و جزییات این کلاس‌ها می‌توانید با خانه هنر شماره یک در تماس باشید.

آموزش ویلن چقدر طول می‌کشد؟

اگر قصد یادگیری ساز ویلن را دارید باید در نظر داشته باشید که یادگیری این ساز زمان نسبتا مناسبی نیاز دارد و بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم دارد. البته یادگرفتن اولیه این ساز بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم دارد و اگر بخواهید در نواختن ویلن حرفه‌ای شوید باید زمان بسیار بیشتری را صرف کنید. کسانی که در نواختن ویلن حرفه‌ای هستند حداقل دو سال زمان صرف کرده‌اند و این بدان معناست که یادگیری این ساز زمان نسبتا زیادی می‌خواهد. البته زیاد بودن زمان یادگیری فقط مختص به این ساز نیست و حرفه‌ای شدن در دیگر سازها هم نیاز به صرف زمانی حداقل دو ساله دارد. البته عوامل زیادی در یادگیری شما نقش دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به استاد و میزان تمرین شما اشاره کرد. معمولا اساتید برتر ویلن در موسسات آموزش موسیقی معتبر تدریس می‌کنند و شما با یک جست‌وجوی ساده می‌توانید از کیفیت استاد مربوطه مطمئن شوید.

مدرسان ویلن خانه هنر شماره یک

ملیحه عبادی

مدرس ساز ویلن

بهزاد رنجبران

۱۵ سال سابقه تدریس ویلن

۲۰٪ تخفیف!

           ثبت نام کلاس‌های

         پیانو، گیتار، هنگ‌درام،             ویلن، تنبک، موسیقی                کودک و نقاشی

برای روزهای    پنج‌شنبه!

درخواست ثبت نام

پیمایش به بالا