آموزش سه تار در غرب تهران - خانه هنر شماره یک
آموزش سه تار

آموزش سه تار در غرب تهران

سه تار یکی از سازهای بسیار جذاب و اصیل موسیقی ایرانی است که این روزها توانسته نظر بسیاری از افراد به خود جلب کند. صدای این ساز به قدری زیبا و دلنشین است که حتی افرادی که علاقه‌ای به سازهای سنتی و موسیقی کلاسیک ایرانی ندارند را به خود جذب می‌کند.

اساتید بزرگ سه تار مثل کیهان کلهر، محمد رضا لطفی، جلال ذوالفنون و … به خوبی توانسته‌اند با هنر بی بدیل خود این ساز را به جهانیان معرفی کنند. این روزها بسیاری از موسیقی‌دانان و علاقه‌مندان موسیقی جوان نیز به این ساز توجه کرده‌اند و جزو طرفداران سه تار در آمده‌اند.

آموزش سه تار می‌تواند این امکان را در اختیار شما قرار دهد که این ساز زیبا و جذاب را خودتان بنوازید تا از شنیدن آن بیشتر و بیشتر لذت ببرید. این روزها طرفداران آموزش سه تار بسیار بیشتر شده‌ است و افراد به دنبال آموزشگاه و مرجعی معتبر برای آموزش سه تار هستند.

آموزش سه تار

از آن جایی که گرایش مردم به سازهای سنتی نسبت به سازهای غربی مثل پیانو، گیتار، ویالون و … کمتر است، طبیعتا همه آموزشگاه‌های موسیقی نیز آموزش سه تار را در برنامه آموزشی خود ندارند؛ با این حال با یک پرس‌وجو و سرچ می‌توانید به‌خوبی آموزشگاه‌های موسیقی که آموزش سه تار را در برنامه خود دارند، پیدا کنید.

اگرچه بسیاری از آموزشگاه‌های موسیقی به آموزش سه تار می‌پردازند، اما همه آن‌ها از کیفیت کافی و مناسب برای آموزش سه تار برخوردار نیستند. برای آن که بتوانید این ساز را به صورت کاملا حرفه‌ای و اصولی بیاموزید، لازم است که به سراغ آموزشگاه‌هایی بروید که سه تار را به صورت حرفه‌ای و زیر نظر اساتید متخصص این حوزه آموزش می‌دهند.

اگر به دنبال یک آموزشگاه موسیقی خوب برای آموزش سه تار در غرب تهران هستید، ما به شما آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک را پیشنهاد می‌کنیم. آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک، بهترین آموزش سه تار در جنت آباد را به شما ارائه می‌دهد. ما در آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک، آموزش سه تار را زیر نظر بهترین اساتید این حوزه و به صورت کاملا تخصصی به شما عزیزان ارائه می‌دهیم.

شما می‌توانید سه تار را به صورت کاملا اصولی و تخصصی در آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک بیاموزید و استعداد خود را در این مسیر پرورش دهید.

آموزش سه تار

تاریخچه ساز سه تار

سه تار یکی از اصیل‌ترین سازهای ایرانی است که در گذشته سه تار داشته است؛ اما این روزها با ۴ تار تولید و اجرا می‌شود. پیدایش این ساز به حدود هزار سال قبل باز می‌گردد و پیشینه‌ای قدیمی در تاریخ موسیقی ایران دارد.

آموزش سه تار را از کجا شروع کنیم؟

یکی از پرسش‌های متداول در مورد آموزش سه تار این است که آموزش سه تار را از کجا و از چه مرحله‌ای باید شروع کرد؟ آیا برای آموزش سه تار نیاز به یادگیری تئوری موسیقی و نت‌خوانی داریم؟

آموزش سه تار شاید در ابتدا کمی دشوار و سخت به نظر برسد؛ اما باید بگوییم که این ساز ساختار کاملا مشخصی دارد و نواختن آن بسیار آسان است. تنها کافیست که آموزش سه تار را شروع کنید و با تکرار و تمرین، خیلی زود می‌توانید این ساز زیبا، جذاب و دلنشین را بیاموزید.

آموزش سه تار چه مدت طول می‌کشد؟

برای آموزش مقدماتی سه تار و یادگیری اصول سه تار، ۶ ماه زمان کافیست؛ البته این زمان به میزان تمرین، استعداد شخصی شما و تبحر استاد سه تار نیز بستگی دارد. شما در مدت ۶ ماه می‌توانید تمام مباحث و مبانی نواختن سه تار را بیاموزید و برخی از قطعه‌ها را نیز به‌راحتی بنوازید؛ اما این موضوع را در نظر داشته باشید که برای تبحر و حرفه‌ای شدن در نواختن سه تار، شما نیاز به سال‌ها تمرین و تکرار و آموزش دارید.

معمولا آموزش سه تار را به دو دوره ۳ ماهه تقسیم می‌کنند. ۳ ماه اولی که آموزش سه تار را شروع می‌کنید، زمان طلایی، ارزشمند و بسیار مهم است و لازم است که در یادگیری سه تار، تمرین و پشتکار زیادی داشته باشید تا بتوانید خیلی سریع با مبانی اولیه این سه تار آشنا شوید. بعد از دوره سه ماهه، شما به نسبتا به ساز سه تار آشنا شده‌اید و شروع به نواختن قطعات مختلف می‌کنید. در سه ماه دوم آموزش سه تار، دیگر مثل سابق نیاز به تمرین نیست و با تمرین روزانه ۲ الی ۳ ساعت می‌توانید آموزش سه تار را ادامه دهید.

نکته بسیار مهمی که در مورد آموزش سه تار و هر ساز دیگری باید در نظر داشته باشید، این است که تمرینات شما باید به صورت مداوم و مرتب صورت بگیرد؛ یعنی تا حد امکان، ساعت مشخصی از روز یا هفته را به تمرین نواختن سه تار اختصصاص دهید و تمرین سه تار را وارد روتین زندگی خود کنید. بسیاری از اساتید سه تار نیز بر این موضوع تاکید دارند و تجربه ثابت کرده است که هنرجویانی که به صورت پیوسته و پیگیرانه تمرین می‌کنند، خیلی زود در نواختن سه تار پیشرفت می‌کنند.

برای حرفه‌ای شدن در سه تار، شما حداقل به ۲ سال زمان نیاز دارید؛ البته این میزان با توجه به اندازه تمرین شما، استعدادها و تبحر و مهارت اساتید سه تار می‌تواند برای افراد متخلف، متفاوت باشد. تدریس روان استاد می‌تواند آموزش سه تار را خیلی آسان‌تر و راحت‌تر کند.

اگر به دنبال یک آموزشگاه موسیقی خوب برای آموزش سه تار در غرب تهران می‌گردید، به شما توصیه می‌کنیم که به سراغ آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک بروید. ما در آموزشگاه موسیقی خانه هنر شماره یک، بهترین دوره آموزش سه تار در غرب تهران را زیر نظر اساتید حرفه‌ای، باتجربه و مجرب برگزار می‌کنیم.

هزینه آموزش سه تار در خانه هنر شماره یک چقدر است؟

یکی از موارد مهمی که قبل از رفتن به سراغ آموزش سه تار باید در نظر داشته باشید، هزینه کلاس‌های سه تار است. ما در آموزشگاه خانه هنر شماره یک سعی کرده‌ایم که تا حد امکان و با حفظ کیفیت دوره آموزش سه تار، هزینه‌های کلاس سه تار را کاهش دهیم. برای اطلاعات بیشتر در مورد هزینه آموزش سه تار در خانه هنر شماره یک، بهترین آموزش سه تار در غرب تهران، با در تماس باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه تار

سه‌تار از سازهای زهی و مضرابی موسیقی ایرانی است که با ناخن انگشت اشاره دست نواخته می‌شود. این ساز، دارای ۴ سیم از جنس فولاد و برنز است که به موازات دسته، از کاسه تا پنجه کشیده شده‌اند. سه‌تار دارای ۲۸ پردهٔ قابل حرکت از جنس روده‌ی حیوانات یا ابریشم است. صدای آن ظریف و تو دماغی و تا حدودی غمگین است.

سه‌تار پیشتر هم‌خانواده با سازهایی چون دوتار و تنبور بوده‌است و امروزه به تار بسیار نزدیک‌تر است. در موسیقی دستگاهی ایران استفاده از سه‌تار بسیار رواج دارد؛ گرچه بیشتر برای تک‌نوازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاریخچه ساز سه تار

پیدایش این ساز به حدود هزار سال قبل باز می‌گردد که در گذشته سه سیم (تار) داشته و اکنون چهار سیم دارد که سیم سوم و چهارم آن نزدیک به هم قرار دارند و هم‌زمان نواخته می‌شوند و مجموعهٔ آن دو را معمولاً سیم «بم» می‌نامند. با گذشت زمان کسانی چون ابونصر فارابی، ابوعلی سینا، صفی الدین ارموی و از متأخران ابوالحسن خان صبا لزوم افزایش یک سیم دیگر به این ساز را درک کرده و سه‌تارهای امروزی دارای چهار سیم هستند. این سیم از نظر تاریخی چهارمین سیمی‌ست که روی ساز قرار گرفته، ولی در ترتیب قرارگیری سیم‌ها از پایین به بالا سیم سوم است. سیم سوم سه تار به سیم مشتاق معروف است و به روایتی از ابوالحسن صبا این سیم را نخستین بار درویشی به نام مشتاق علی شاه به این ساز افزوده است.

در ساخت ساز سه تار از چوب گردو، توت یا افرا برای بدنه، از چوب درخت توت برای صفحه، از چوب گردو برای دسته، از فلز برنز و فولاد برای سیم‌ها و از استخوان برای تزئینات دسته، شیطانک و گاهی اوقات سیم‌گیر استفاده می‌شود.

آموزش سه تار

آموزش و یادگیری ساز سه تار شاید در ابتدا سخت به نظر بیاید اما این ساز ساختمان بسیار واضح و مشخصی دارد و تسلط اولیه بر این ساز کار ساده‌ای است. با توجه به قدمت دیرینه این ساز انتظار می‌رود که ساختمان این ساز بسیار قدیمی باشد اما با توجه به تغییراتی که در طول این سال‌ها انجام شده است، قسمت‌هایی از این ساز به‌روز شده‌اند و به همین خاطر ساز و کار آن روان‌تر و بهتر شده است.

یادگیری ابتدایی سه تار بسیار ساده‌ است و شما بعد از ۶ ماه می‌توانید تمامی مبانی مربوط به سه تار را یاد بگیرید اما باید در نظر داشته باشید که برای استاد شدن در نواختن سه تار نیاز به چندین سال تجربه و تمرین است. شما بعد از ثبت نام در کلاس‌های آموزش سه تار باید چند جلسه‌ای به صورت آکادمیک در مورد سه تار اطلاعات دریافت کنید و بعد از یادگیری مبانی اولیه استاد به سراغ آموزش نواختن سه تار می‌رود. در جلسات اول ممکن است ارتباط با سه تار کمی سخت و دشوار به نظر بیاید اما با تمرین و ممارست می‌توانید سه تار به راحتی در دست بگیرید و خیلی آسان آن را بنوازید.

آموزش سه تار چقدر طول می‌کشد؟

نواختن اصولی این ساز برای یک هنرجوی معمولی در حدود ۳ ماه زمان می‌برد. در ۳ ماه ابتدایی آموزش سه تار باید سعی کنید فعالیت و تمرین زیادی داشته باشید اما بعد از این ۳ ماه روزانه یکی دو ساعت تمرین کافی به نظر می‌رسد. البته مشخص کردن میزان تمرین‌های شما برعهده استاد است ولی شما برای گرفتن نتیجه بهتر می‌توانید بیش‌تر از حد معمول تمرین داشته باشید.

تمرین سه تار باید به صورت منظم و منسجم باشد چرا که شرط اصلی موسیقی تمرین منظم است. کسانی که در رشته‌های مختلف ساز به درجه استادی رسیده‌اند سال‌های سال به صورت دائم تلاش و تمرین کرده‌اند. حرفه‌ای شدن در سه تار برای افراد معمولا ۲ سال زمان می‌طلبد اما این ۲ سال در مقایسه با اساتید موسیقی که چند ده سال زمان صرف کرده‌اند عدد بزرگی نیست. پس در نظر داشته باشید که رسیدن به درجه مناسبی از مهارت در سه تار زمان زیادی می‌طلبد.

معمولا استاد یکی از مهم‌ترین عوامل یادگیری هنرجو در سه تار است به همین دلیل توصیه می‌شود سراغ اساتید برتر بروید و حساسیت زیادی روی کیفیت و نحوه تدریس استاد داشته باشید. بسیاری از اوقات استاد سه تار سطح بالایی در نواختن این ساز دارد اما به علت‌های مختلفی استاد خوبی برای آموزش شما نیست. برای ترم‌های پایین کلاس موسیقی نیازی نیست که شخص مدرس حتما تجربه چند ده ساله در سه تار داشته باشد اما بهتر است شخص مربوطه در سطح مناسبی از مهارت قرار داشته باشد. تدریس روان استاد می‌تواند یادگیری سه تار را برای شما آسان‌تر کند و همین موضوع کمک می‌کند تا علاقه شما به این ساز بیش‌تر شود.

هزینه کلاس سه تار در خانه هنر شماره یک چقدر است؟

هزینه کلاس سه تار بستگی به موارد زیادی دارد و بسیاری از نرخ‌ها توسط اتحادیه آموزشگاه‌های موسیقی مشخص می‌شود. استاد مهم‌ترین عامل مشخص کننده قیمت کلاس است به طوری که اساتید معتبر و خبره هزینه بیش‌تری بابت برگزاری‌ کلاس‌های‌شان دریافت می‌کنند. موضوع دیگری که ممکن است باعث افزایش هزینه کلاس‌های حضوری بشود برگزاری کلاس در مکان‌های گران قیمت است. برخی از آموزشگاه‌ها در نقاط خوب تهران قرار دارند و دسترسی بسیار خوبی دارند به همین علت قیمت بیش‌تری دارند. البته برند موسسه هم در قیمت کلاس تاثیرگذار است.

خانه هنر شماره یک با بهره‌گیری از اساتید مجرب سه تار، به دنبال فراهم آوردن شرایط آموزش مقرون بصرفه برای هنرجویان گرامی است و بدون شک یکی از بهترین آموزشگاه‌های موسیقی از لحاظ قیمت و کیفیت در شهر تهران به ویژه منطقه غرب تهران می‌باشد.

مدرسان سه تار خانه هنر شماره یک

علیرضا خدایاری

مدرس سازهای تار و سه‌تار

۲۰٪ تخفیف!

           ثبت نام کلاس‌های

         پیانو، گیتار، هنگ‌درام،             ویلن، تنبک، موسیقی                کودک و نقاشی

برای روزهای    پنج‌شنبه!

درخواست ثبت نام

پیمایش به بالا